2018. január 25-28. között egyszerre öt debreceni helyszínen zajlottak a Diákolimpia® Összevont Labdajátékok Országos Döntőjének küzdelmei. Az V-VI. korcsoport lány és fiúcsapatai a kosár- kézi- és röplabda pályán mérkőztek meg, hogy a háromnapos versengés végén aranyérem kerülhessen „Magyarország diákolimpia bajnokai” nyakába. A hétvégi rendezvény a Magyar Diáksport Szövetség és a Hajdú-Bihar Megyei Diáksport és Szabadidő Egyesület közös szervezésében került megrendezésre.

A Diákolimpia® kézi-, kosár- és röplabda versenyszámaiban az V-VI. korcsoportban összesen mintegy 477 csapat versenyzett, közülük került ki sportáganként és korcsoportonként nyolc- nyolc-nyolc döntős team. A Debrecenben zajló országos döntőkben így összesen több mint 600 fiatal küzdött meg a „Magyarország diákolimpiai bajnoka” címért.

Az ünnepélyes megnyitót, amelynek keretében a versenyző diákok diákolimpiai eskütétele is zajlott, táncprodukció és koncert is színesítette. A kézilabda versenyek a Hódos Imre Rendezvénycsarnokban és a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum Kecskeméti János Sportcsarnokban, a kosárlabda mérkőzések a Debreceni Sporttudományi Oktatóközpontban és a Tóth Árpád Gimnázium tornatermében, míg a röplabda küzdelmek a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumban kerültek megrendezésre.  A versenyek végén a győztesek mellett sportágtól függően kihirdették a legtechnikásabb játékos, a legjobb kapus, a gólkirály/nő, legjobb támadó, előkészítő címeket, illetve az „All star” csapatot. A Diákolimpia® versenyek fővédnöke Áder János, védnökei közt pedig megtalálható többek között Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Dr. Palkovics László közoktatásért felelős államtitkár is.

A hétvégi rendezvénynek otthont adó Debrecenben nagy múltja van a sport szeretetének. A cívisváros immáron sokadik alkalommal látta vendégül azokat a sportolókat, akik hosszú és fáradtságos küzdelmek után jogot szereztek, hogy részt vegyenek a hazai legrangosabb diáksport verseny döntőjében.  2017-ben a hajdú-bihari megyeközpont adott otthont a 30. jubileumi Diákolimpia fesztiválnak is, ahol 4 nap alatt 1500 diák versenyzett, 6 sportágban. A cívisvárosban stratégiai jelentősége van a sporttámogatásnak. Az elmúlt években több ágazati fejlesztést is végrehajtottak a sportolási lehetőségek szélesítése és hazai valamint nemzetközi sportrendezvény megtartása érdekében.

A fantasztikus hangulatú verseny legizgalmasabb pillanatairól készült képek megtekinthetők a Diákolimpia közösségi médiaoldalán (https://www.facebook.com/diakolimpia/). A három napos versenyben az alábbi iskolák szerezték meg sportáganként a korcsoportos győzelmet:

Kosárlabda:

Lány

V-VI. korcsoport

Budapest, Veres Pálné Gimnázium

Fiú

V-VI. korcsoport

Pécsi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Óvoda

Lány „All Star” csapat:

Bozsó Katica

Farkas Petra

Wentzel Nóra

Mérész Beatrix

Tóth Orsolya

Fiú „All Star” csapat:

Érsek Marcell

Mokánszki Máté

Benke Krisztián

Oroszi Bence

Sitku Márton

Kézilabda:

Lány

V-VI. korcsoport

Győr, Győri Műszaki SZC Bercsényi Miklós Közlekedési és Sportiskolai Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája

Fiú

V-VI. korcsoport

Balatonfüred, Lóczy Lajos Gimnázium és Két Tanítási Nyelvű Idegenforgalmi Szakgimnázium

Lány különdíjak:

Legjobb kapus: Hadfi Gréta / Ferencváros Budapest

Gólkirálynő: Vámos Petra /Fonyód Mátyás Király

Legtechnikásabb játékos: Lanczová Barbora /Győr Bercsényi

Legjobb felkészítő tanár: Róth Kálmán/ Győr Bercsényi

Fiú különdíjak:

Legjobb kapus: Győri Kristóf/ Mathiász

Gólkirály: Teleki Levente / Balmazújváros Veres

Legtechnikásabb játékos: Máté Dominik/ Balatonfüred

Legjobb felkészítő tanár: Kárpáti Krisztián/Veszprém, Lóczy Lajos Gimánzium

Röplabda

Lány

V-VI. korcsoport

Nyíregyháza, Nyíregyházi Vasvári Pál Gimnázium

Fiú

V-VI. korcsoport

Dunaújváros, Dunaújvárosi SZC Hild József Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Szakiskolája

Lány különdíjak:

Legjobb támadó: Kökény Petra/Kecskemét

Legjobb előkészítő: Schmidt Anna/Jászberény

Legtechnikásabb játékos: Kertész Petra/Békéscsaba

Legjobb testnevelő, felkészítő: Szekér Lászlóné/Nyíregyháza

Fiú különdíjak:

Legjobb támadó: Bohnicsek Szilveszter/Dunaújváros

Legjobb előkészítő: Csizmadia Tamás/Dunaújváros

Legtechnikásabb játékos: Kiss Máté/Kaposvár

Legjobb testnevelő, felkészítő: Szücs Ákos/Dunaújváros

A Diákolimpia® versenysorozatról

Diákolimpia döntők - A csapatsportok hétvégéje zajlott Debrecenben
 


A Diákolimpia® a diáksport egyetlen országos tanulmányi és tehetséggondozó versenye Magyarországon, amely idén 13 MDSZ által rendezett, és további 41 olyan versenyt foglal magába, melyet országos sportági szakszövetségek és sportági szövetségek bonyolítanak le. A versenysorozatban egy tanév során összesen 270 ezer diák vesz részt, közülük 18 ezren jutnak el az országos döntőkig. A Diákolimpia® fővédnöke Áder János köztársasági elnök, a versenysorozatot az MDSZ az oktatásért felelős miniszterrel, Balog Zoltánnal közösen hirdeti meg. A Diákolimpia® országos döntőinek érmesei 10 felvételi többletponthoz jutnak a felsőoktatási felvételik során, ahol a felvételi időpontját megelőző 8 év erre jogosító eredményei érvényesíthetők. A versenysorozat az előző tanévben ünnepelte a 30 éves jubileumát.

A Magyar Diáksport Szövetség

A Magyar Diáksport Szövetséget (MDSZ) 1987-ben alapították és mára a legnagyobb magyarországi civil szervezetté vált a diáksport területén. A szervezet fő célja, hogy minél több gyermeket vonjon be sportprogramokba és népszerűsítse az egészségfejlesztő testmozgást. Az MDSZ küldetése, hogy a testnevelés és a sport minden gyermek életének részévé váljon, egész életen át. A szervezet testmozgás- és sportprogramokon keresztül támogatja az önkéntesség, valamint a társadalmi befogadás szemléletének erősítését, fejlesztését Magyarországon. A Magyar Diáksport Szövetség állandó kapcsolatban áll szinte valamennyi magyarországi iskolával, és minden évben megrendezi a Diákolimpiát®, amely az egyetlen országos tanulmányi verseny a diáksportban.